Dantys ir jų rūšys: kandžiai, iltiniai, kapliai, krūminiai

Dantys ir jų rūšys: kandžiai, iltiniai, kapliai, krūminiai

Dantys – burnos ertmės organas, apibrėžiamas kaip kieta ir kaului prilyginama medžiaga įsiterpusi į žandikaulyje esančias duobutes.

Duobutėje dantis prilaiko periodontas, t. y. jungiamojo audinio skaidulos. Danties dalis, kuri yra išsikišusi ir gerai matoma yra vadinama danties vainiku. Taip pat dantį sudaro trumpa tarpinė dalis – danties kaklelis ir galiausiai šaknis. Matoma danties dalis yra padengta emaliu, kuri taip pat yra ir tvirčiausia žmogaus kūno dalis, tuo tarpu kaklelį ir šaknį dengia plonas cemento sluoksnis.. Danties vidų užpildo dentinas bei minkštimas vadinamas pulpa. Pulpoje yra išsiraizgė daug kraujagyslių ir nervinių skaidulų, būtent todėl jaučiame skausmą, jeigu yra gražiamas dantis ir netyčia paliečiamos tos nervinės skaidulos.

 

Suaugusio žmogaus burnos ertmėje turi būti 32 pastovūs dantys (tiek viršuje, tiek apatinėje žandikaulio dalyje po 16). Pastovūs dantys sudygsta būnant maždaug 13-14 metų amžiaus.


Dantų rūšys:

  • Kandžiai. Kiekvienoje dantų eilėje jų yra po 4. Tai yra mūsų priekiniai dantys. Matoma dalis primena kalto formą.
  • Iltiniai. Iš viso jų yra 4, 2 viršuje ir 2 apačioje. Šių dantų vainiko ir šaknies forma yra vienoda.
  • Kapliai. Šių dantų žmogaus burnoje iš viso 8.
  • Krūminiai. Šių dantų yra daugiausiai – 12, arba kitaip – po 6 viršutinėje ir apatinėje dalyje. Krūminiai dantys yra stambiausi lyginant su kitomis jų rūšimis. Jų vainikko dalyje dažniausiai yra trys gumburėliai. Tretieji krūminiai dantys dar gerai žinomi kaip protiniai dantys. Taip jie vadinami todėl, kad dygsta dažniausiai protinės brandos metu, kuomet žmogui būna 18- 25 metai.

Nepaisant to, kad dantys turi skirtingus pavadinimus ir vizualiai šiek tiek skiriasi, jų sandara yra labai panaši. Skirtinga dantų rūšis, turi skirtingą ir paskirtį. Kandžių pagalba mes kandame maistą, iltimis jį plėšome. Kaplių ir krūminių dėka yra atliekamas maisto smulkinimo ir traiškymo procesas.